
Odvádět sociální a zdravotní pojištění jsou dvě zákonem dané povinnosti. Spousta lidí o nich ví jen tolik, že se o jejich platbu stará zaměstnavatel a v případě jejich neplnění se můžou dostat do problémů končících třeba i exekucí. Vědět více se ale v jednom případě může vyplatit a můžeme tím ušetřit ročně nemalé peníze:
SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ spadá pod správu sociálního zabezpečení a skládá se z odvodů na důchodové zabezpečení, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku nezaměstnanosti. V tomto případě nám nezbývá nic než doufat a věřit v hospodárné využití našich peněz.
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ je také ze zákona povinné. Jeho výše je také daná zákonem a je tedy u všech pojišťoven stejná. Naštěstí máme ale možnost výběru, která z daných zdravotních pojišťoven bude hospodařit z našimi penězi a jakou péči, služby či bonusy na základě toho můžeme čerpat. Online je dostupná spousta informací a kdokoli z nás si může dohledat seznam aktuálních zdravotních pojišťoven, počty jejich klientů i výsledky a grafy jejich hospodaření. Z toho pak lze vyčíst i která pojišťovna musela být podpořena finanční injekcí ze státní rozpočtu atd.
Důležitější jsou však pro nás informace, které se nás přímo dotýkají:
– zda vybraná pojišťovna má smluvní vztah s ordinacemi, které navštěvuji. Např. zubař, který nespolupracuje s mojí pojišťovnou se mi může pěkně prodražit. Seznam ordinací spolupracujících s jednotlivými pojišťovnami je dohledatelný na internetu (např. http://www.cpzp.cz/lekari/ nebo http://www.ozp.cz/pro-klienty/smluvni-lekari-ozp ), ale dle mých zkušeností nemusí být aktuální. Konkrétní dotaz Vám však jak v ordinaci, tak v pojišťovně prověří.
– jaký rozsah léčby a případně které konkrétní úkony jsou pojišťovnou hrazeny
– čím se mě pojišťovna snaží udržet ve stádiu spokojeného klienta. Pojišťovny mohou využít naší vrozené konzervativní povahy a vsázet na to, že nás pravděpodobně nenapadne měnit dlouho trvající a smlouvu. Konečně se už začínáme rozhlížet a chceme za své peníze víc než klid ze splněné povinnosti. Pojišťovny nám totiž mají co nabídnout a záleží jen na nich zda vůbec a jak to udělají. Bonusové programy v podobě poukazů na placené rehabilitace, vitamíny nebo doplňky stravy, proplácení dokladů za rehabilitace nebo nadstandardní léčbu, podpora prevence atd. nejsou v konečném důsledku nic jiného než převlečené peníze v řádech i několika tisíc ročně, které nemusíme vynaložit z vlastní kapsy.
Proč si udělat revizi smlouvy zdravotního pojištění už víme a následovat budou informace o možnostech změny:
Kdy a jak často můžeme měnit zdravotní pojišťovnu? „NOVINKA“ platná od roku 2015
Změnu pojišťovny můžeme provést v prvním a třetím kvartále roku s tím, že nová smlouva začíná platit buď od 1. července (uzavřená smlouva v termínech 1.ledna až 31.března) nebo od 1.ledna následujícího roku (uzavřeno 1.července až 30.září předcházejícího roku).Navíc s podmínkou, že u předchozí zdravotní pojišťovny jste byli min. 1 rok. Odhlášení u stávající zdravotní pojišťovny provádí vaše nová zdravotní pojišťovna na základě vlastnoručně podepsané přihlášky. Důležité změnu pojišťovny nezapomenout obratem ohlásit svému zaměstnavateli a lékařům, které navštěvujete.
Seznam zdravotních pojišťoven:
- Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (www.cpzp.cz)
- Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (www.ozp.cz)
- Revírní bratrská pokladna (www.rbp-zp.cz)
- Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky (www.vozp.cz)
- Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (www.vzp.cz)
- Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA (www.zpskoda.cz)
- Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (www.zpmvcr.cz)
Nelze přesně říci, která konkrétní zdravotní pojišťovna je ta nejlepší, záleží, zda jste rodina s dětmi či jednotlivec (muž, žena, student, důchodce, ..), proto pokud budete chtít doporučit zdravotní pojišťovnu, chce to vědět více aspektů. Osobní a pozitivní zkušenost máme jako v tu dobu tří – čtyřčlenná rodina s ČPZP, u které jsme za poslední 4 roky dostali proplaceno necelých 9 tis Kč, do kterých nezapočítávám vitamíny a slevy na různé akce.